Czym się kierować wybierając pomadę do włosów

with Brak komentarzy

Swój renesans przezywa właśnie pomada do włosów. Nadaje się idealnie do układania fryzury oraz brody. Czym jest i jakie ma właściwości ten kosmetyk dla mężczyzn?!

Poznajmy pomadę do włosów

Pomada powstała w dziewiętnastym stuleciu. Początkowo odgrywała rolę maści, a dopiero z czasem kosmetyku do stylizacji włosów. Stało się to na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Wówczas to najwięksi gwiazdorzy filmowi zaczęli propagować włosy ułożone elegancko i z połyskiem. Jej popularność rosła w siłę, efektem czego zaczęli ją stosować mężczyźni nie tylko z wyższych klas. Pomady trafiły do fryzjerów, barberów, a nawet marketów. Choć z biegiem czasu zostały wyparte przez inne kosmetyki do pielęgnacji włosów, dziś przeżywają swój renesans. Pomady do włosów kiedyś wytwarzało się na bazie wosku, obecnie również na bazie wody. Służą one do stylizacji fryzur oraz bród.  Za ich główną zaletę uważa się, że nie zasychają na włosach, co pozwala kontrolować i ewentualnie nieustannie stylizować włosy. Wśród najpopularniejszych marek produkujących pomady do włosów znajdują się m. in.: Royal Crown, CapitanFawcett, PercyNobleman, Pomp & Co, Apothecary 87, Mr Bear Family, Uppercut Deluxe, Layrite, Hey Joe, czy Reuzel. Niektóre z tych matek działają od dekad, co świadczy o tym z jaką pasją zostały stworzone.

Wybierzmy pomadę do włosów

Pomady składające się z wazeliny odpowiadającej za połysk i wosku odpowiadającego za chwyt, potrafią perfekcyjnie stylizować włosy. Aby wybrać odpowiednią pomadę do ułożenia swojej fryzury i swojej brody, należy przede wszystkim poznać swoje włosy. To od nich zależy czy potrzeba nam pomady ciężkiej, średniej, czy lekkiej. Jeśli ktoś zastanawia się jaką pomadę wybrać na początek, najlepiej niech postawi na najbardziej uniwersalną, czyli pomadę średnią. Ci natomiast, którzy już używają pomad, sami za pomocą metody prób i błędów wiedzą jaka pomada im pomaga a jaka niekoniecznie. Oto krótki przegląd pomad do włosów:

  1. Pomady ciężkie:

Pomady ciężkie, znane też jako pommade heavy-weight, zawierają dużo wosku, przez co mocno chwytają włosy. Sprawdzają się na włosach dłuższych, grubszych lub kręconych. Nadają się do fryzur typu pomp, czyli postawionych głównie od strony grzywki. Choć przy ich pomocy można ułożyć włosy jak tylko się pragnie, bardzo ciężko się je zmywa. Ich koszt wynosi między 30 zł a 90 zł.

  1. Pomady średnie:

Pomady średnie, zwane inaczej pommade medium-weight, to kosmetyki bardzo zbalansowane, w których występuje w podobnej proporcji chwytający wosk i połyskująca wazelina. Sprawdzają się niemal na każdych włosach, dłuższych i krótszych, grubszych i cieńszych, kręconych i prostych. Najbardziej nadają się do układania fryzur i bród o średniej długości. Zmywa się je podobnie jak inne kosmetyki do stylizacji włosów. Cena oscyluje między 30 zł a 90 zł.

  1. Pomady lekkie:

Pomady lekkie, znane też jako pommadelight-weight, zawierają więcej wazeliny w celu efektu połysku na włosach. Sprawdzają się na włosach krótszych, cieńszych oraz prostych. Bardziej nadają się do nabłyszczania włosów, niż ich układania. Zmywa się je dość łatwo. Ich koszt wynosi między 30 zł a 80 zł.

  1. Inne pomady do włosów:

Oprócz trzech tradycyjnych pomad, czyli ciężkich, średnich i lekkich, które wyrabia się na bazie wosku, występują pomady wyrabiane na bazie wody. Choć pomady wodne zmywają się o wiele łatwiej, to mimo zapewnień marek kosmetycznych, nie dają takiego efektu jak pomady woskowe. Na rynku znajdują się również pasty do włosów, czyli odmiany pomad niezawierające wosku. Służą one bardziej dokonywaniu korekt na pojedynczych kosmykach włosów, niż stylizowaniu pełnej fryzury.

 

Leave a Reply